Co to jest korona protetyczna?

Kwiecień 26 2017 01:31PM

Każdy naturalny ząb ma korzeń oraz koronę. To korona jest tym elementem, który widziany jest w ustach i to ona decyduje o tym, czy nasz uśmiech będzie estetyczny. Jeśli naturalny ząb będzie zniszczony w taki stopniu, że niemożliwa będzie jego odbudowa przez zastosowanie plomby to właśnie opcją dla nas może być korona protetyczna. Korona jest cementowana na stałe i nie ma szans na to, by tą estetykę poprawić, gdy ostatecznie będzie już wykonana. Korony stanowią obecnie bardzo ważną część leczenie implantologicznego, ponieważ sam implant odpowiada za oddanie części korzeniowej, a estetyka będzie wynikała z tego jaka korona protetyczna ostatecznie będzie wykonana.

Czemu warto wykonywać koronę?

Obecnie mamy jednak kilka sytuacji, gdy korony są nam szczególnie wskazywane:

– zniszczenie naturalnej korony w skutek urazu albo próchnicy

– patologiczne starcie

– by uzupełnić brakujący ząb, po umieszczeniu implantu

– po leczeniu kanałowym jako wzmocnienie dla zęba

– ze względu na estetykę, by znieść przebarwienia, defekty szkliwa o niekorzystnym kształcie czy też źle wyglądającym łuku zębowym

– korekta zwarciowych stosunków, ponieważ wtedy uniknie się leczenia ortodontycznego.

Czy korony protetyczne to najlepsze rozwiązanie?

Tego typu uzupełnienie stosowane jest tylko w takich przypadkach, gdy już nie ma innej opcji, by doprowadzić do odbudowy korony zęba. wtedy właśnie korony będą taką opcją, która wzmocni stały ząb, który nie ma odpowiedniej możliwości odbudowy. Poprawi się w ten sposób funkcjonalność, estetykę i będzie można odbudować brakującą część.

Z czego składają się korony protetyczne?

Korony protetyczne obecnie wykonuje się z różnego rodzaju materiałów. Gdy chodzi o korony określone jako tymczasowe obecnie wykonuje się je przede wszystkim z akrylu i kompozytu. Docelowo jednak korony obecnie stosuje się z wykorzystywaniem metalu albo porcelany z użyciem przygotowanej specjalnie podbudowy metalowej. Pojawiają się czasami również pełnoceramiczne korony, które na pewno się obecnie rozwijają. Korony metalowe mogą być dobrym rozwiązaniem jako fundament do odbudowy protetycznej, ponieważ charakteryzują się one wyjątkową trwałością i mają świetną wytrzymałość. We współczesnym leczeniu korony metalowe są stosowane rzadko, ponieważ mają one jednak estetykę, która nie jest dla wielu pacjentów wystarczające. Szuka się więc innych, lepszych opcji i tak pojawiła się propozycja korony porcelanowej. Najbardziej popularne obecnie są takie propozycje, w których pojawia się podbudowa wykonywana z metalu a na niej pojawia się porcelana i taka estetyka jak się wydaje sprawdza się rzeczywiście doskonale. Z drugiej strony mamy doskonałą wytrzymałość, ponieważ podbudowa metalowa daje nam taką możliwość. Rdzeń to specjalny skład mieszanki, która ma charakteryzować się dobrą jakością, wytrzymałością, jest również bezpieczna dla organizmu i to także bardzo ważne. Jeśli ktoś ma uczulenie na metal nieszlachetny może wybrać mieszanki prób złota. Taka korona z porcelany na metalowej podbudowie to taka opcja, która tak naprawdę może być określona jako kompromis cenowy. Jeśli ktoś jest w stanie przeznaczyć większe środki ewentualnie może sięgnąć po taką propozycję jak korona pełnoceramiczna, która okazuje się, że obecnie jest dość popularna i zaczyna budować zainteresowanie klientów. To przede wszystkim najlepsza dostępna opcja estetyczna na podbudowie z tlenku cyrkonu, który będzie i wytrzymały i estetyczny, dlatego tak dobrze się sprawdza. W tym przypadku należy się jednak liczyć z poważnym wydatkiem.

Inni użytkownicy odwiedzili również: stara-szkola.pl

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Polacy wolą kupować własne mieszkania, niż je wynajmować

  Niespełna 5 proc. Polaków wynajmuje mieszkanie na rynkowych zasadach. Ponad 80...

 • Rewolucja na rynku najmu

  Najemcy biur oczekują coraz nowocześniejszych koncepcji w wynajmie powierzchni....

 • Inwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze

  Z racji na niskie oprocentowanie lokat bankowych Polacy coraz częściej inwestują...

 • Wynajmujemy apartament na wakacje – na co zwrócić uwagę?

  Wielu z nas, wyjeżdżając na wakacje, poszukuje swobody i prywatności, a mniej...

 • Wynajmujący w najlepszych lokalizacjach handlowych dyktują warunki mniejszym sieciom sklepów

  W Polsce działa już ponad 400 centrów handlowych. Właściciele najatrakcyjniejszych...

 • Wrzesień przyniósł ożywienie na rynku najmu. Nowe przepisy zmieniły sytuację lokatorów

  Wrzesień to dla studentów ostatni dzwonek na znalezienie lokum przed rozpoczęciem...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.