Doradztwo biznesowe – jaki powinien być doradca?

Lipiec 6 2017 10:06AM

Czym jest fachowe doradztwo biznesowe? Jakie usługi oferują firmy zajmujące się doradztwem? Jakie cechy i umiejętności powinien mieć doradca biznesowy? Zapoznanie się z artykułem pozwoli stwierdzić czy i Waszej firmie nie przydałaby się taka profesjonalna pomoc.

Świat biznesu podlega bardzo dynamicznym zmianom i to co jest efektywne dziś, za jakiś czas może okazać się przestarzałe, nieprzystające do biznesowej rzeczywistości i po prostu niewystarczające do osiągnięcia zakładanych celów. Często trudno jest samemu śledzić najnowsze trendy i dokonywać zmian. Obecnie, gdy rynek jest bardzo wysycony, a konkurencja jest naprawdę silna, firmy muszą dążyć do pełnego wykorzystania swojego potencjału i szansy na rozwój. Nawet chwilowe trudności mogą zostać wykorzystane przez konkurencję, co może doprowadzić do fatalnego w skutkach finału. Dlatego, by sprostać wyzwaniom dzisiejszego biznesu, należy udać się po pomoc do fachowej firmy doradczej. Pojawiające się kłopoty często przerastają możliwości wewnętrzne danej organizacji, a czasem wymagają po prostu zewnętrznego spojrzenia na problem.

Dobry doradca biznesowy to taki, który rozwiązuje problemy swoich klientów i doradza jak ulepszyć działalność biznesową w oparciu o najnowsze trendy rynkowe, światowe wzorce i nowe wymogi prawne. Efektem pracy doradcy powinna być poprawa sytuacji ekonomicznej prowadzonej firmy czy tez innej działalności.

Gdzie szukać fachowej pomocy w zakresie doradztwa biznesowego? Warszawa i inne większe miasta to siedziby wielu firm specjalizujących się w rozwiązaniach dla biznesu.

Czym jest fachowe doradztwo biznesowe?

Doradztwo biznesowe dotyczy zarówno spraw wewnętrznych firmy, jak i jej otoczenia rynkowego. Doświadczony doradca jest w stanie pomóc w obu tych obszarach. W ramach spraw wewnątrzfirmowych doradztwo obejmuje weryfikację obowiązujących w danej firmie procesów. Polega to m.in. na usprawnieniu obiegu informacji, szkoleniu pracowników pod kątem nowej strategii/procedur/projektów, tworzeniu optymalnych kosztowo działań itp. Z kolei działania w obrębie otoczenia rynkowego to m.in. analiza konkurencji, aktualnych trendów i prognoz, co pozwala na poszukiwanie nowych możliwości i szans rozwoju.

Fachowi doradcy są w stanie zająć się niemal każdą sprawą, co finalnie prowadzi do skutecznej realizacji celów biznesowych i zwiększenia zysków. Dlatego warto skorzystać z doradztwa biznesowego. Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Poznań i inne większe miasta oferują szeroki wachlarz tego typu usług.

Jakie usługi świadczą profesjonalni doradcy biznesowi?

Oczywiście dobry doradca biznesowy jest w stanie zająć się niemal każdym problemem. Tu wymienimy tylko niektóre z usług, jakie oferują tego typu firmy.

 • – Opracowywanie strategii rozwoju

Często firma potrzebuje nowej strategii działania, by dojść do założonych celów. Strategia może okazać się potrzebna w sytuacji, gdy pojawiają się jakieś nowe możliwości, tj. nowe rynki do podbicia, innowacyjne idee, a także wtedy, gdy na rynku miały miejsce niekorzystne dla firmy zmiany.

 • – Tworzenie i zmiany modeli biznesowych

To usługa dla firm, które chcą zmienić lub usprawnić organizację albo poszukują innowacyjnych rozwiązań w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Zmiana modelu biznesowego albo stworzenie zupełnie nowego może być dobrym rozwiązaniem.

 • – Doskonalenie systemów organizacyjno-zarządczych

Jeśli w firmie pojawiają się konflikty i problemy w komunikacji między poszczególnymi komórkami organizacyjnymi, pracownicy są sfrustrowani, zadania pracowników dublują się, pojawiają się problemy z delegowaniem zadań i podobne sytuacje, to znak, że należy dokonać zmian w dotychczasowej strukturze organizacyjnej i systemie zarządzania.

 • – Optymalizacja procesów biznesowych

Zwiększenie efektywności procesów usługowych czy produkcyjnych, usunięcie problemów związanych z nieprawidłowym przepływem informacji, brak standaryzacji działań powodują, że konieczna może okazać się analiza i optymalizacja realizowanych procesów.

 • – Rozwój potencjału innowacyjnego

W dzisiejszym świecie biznesu innowacyjność to podstawa, dlatego gdy istnieje możliwość wprowadzenia jakiś innowacyjnych rozwiązań, należy to uczynić.

 • – Tworzenie biznesplanów i studiów opłacalności

Jeśli firma chce podjąć się jakiegoś przedsięwzięcia czy zainwestować, to potrzebuje oszacowania opłacalności oraz zasadności takiego działania. Potrzebna jest niezależna opinia ekspertów, a nie partnerów biznesowych.

 • – Przygotowanie firmy do sukcesji

Ta usługa dotyczy firm rodzinnych, w których pojawiają się problemy takie jak: zatrudnienie zewnętrznego menadżera, wprowadzenie kolejnego pokolenia w struktury firmy, możliwość sprzedaży firmy itp.

Jaki powinien być dobry doradca biznesowy?

Doradztwo biznesowe powinno opierać się na najlepszych standardach i sprawdzonych rozwiązaniach. Działania doradcze powinny być także spójne. Ważne jest także to, by doradcami były wykwalifikowane w swojej dziedzinie osoby, tj. specjaliści z branży finansowej, energetycznej, telekomunikacyjnej czy sektora publicznego. Doradztwo nie może polegać tylko i wyłącznie na obmyślaniu i wdrażaniu nowej strategii czy innowacyjnych rozwiązań. Doradca, który chce naprawdę pomóc musi być na bieżąco z przepisami prawnymi, globalnymi trendami, nowymi technologiami i sytuacją geopolityczną. Musi wyciągać wnioski i stosować nowe rozwiązania na lokalnym rynku. Jego głównym zadaniem jest pomoc firmie czy organizacji w dostosowaniu się do zmieniającej się rzeczywistości biznesowej.

Dobry doradca biznesowy to przede wszystkim doradca skuteczny, czyli taki, którego działania skutkują realizacją postawionych celów i zwiększeniem zysków firmy.

Jedną z firm doradczych działających na terenie Warszawy jest firma EY, o której usługach w tym zakresie można przeczytać na stronie: http://www.ey.com/pl/pl/services/advisory. Jest to firma, która przedsiębiorstwo postrzega poprzez trzy obszary, tj. podnoszenia sprawności organizacyjnej, zarządzania ryzykiem i wsparcia technologicznego. Właśnie na tych dziedzinach skupiają się jej doradcy podczas rozwiązywania konkretnych problemów.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Branża PR w Polsce szybko się rozwija

  Polski rynek PR rośnie w tempie ok. 9 proc. rocznie. To trzykrotnie szybciej niż...

 • Polacy wśród internautów najczęściej blokujących reklamy

  Na całym świecie ponad 200 mln internautów blokuje reklamy w przeglądarkach....

 • Ponad 7,5 mln polskich internautów blokuje reklamy

  Liczba polskich internatów blokujących reklamy szybko rośnie i przekracza już...

 • Dzieci spędzają średnio około 18 godzin tygodniowo w internecie

  Ponad połowa dzieci w wieku 10–15 lat ma urządzenia mobilne z dostępem do...

 • Większość internautów akceptuje mniej agresywne reklamy w sieci

  Reklama w internecie jest akceptowana przez większość odbiorców, o ile nie utrudnia...

 • Agencje PR nie są obecne w spółkach Skarbu Państwa

  Automatyzacja treści i schyłek mediów opiniotwórczych to jedne z ważniejszych...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.