Silnik Twojego auta pije olej jak smok Wisłę? Zobacz, co może być tego powodem

Grudzień 6 2017 03:01PM

Pobieranie pewnej ilości oleju silnikowego przez jednostkę napędową jest zjawiskiem całkowicie normalnym i w pełni uzasadnionym. Jednak standardowe silniki we współczesnych samochodach pobierają olej jedynie w ilościach śladowych. W przypadku, gdy z układu znika olej silnikowy w ilości ok. 1 litra na 1000 km, możemy mieć pewność, że gdzieś doszło do awarii.

Gdy silnik „pije” za dużo

Pobieranie oleju silnikowego w dużych ilościach przez jednostkę napędową nie jest – wbrew temu, co można znaleźć w instrukcjach obsługi wielu samochodów – zjawiskiem normalnym. Jeśli nie mamy do czynienia z autem sportowym lub z taką konstrukcją silnika, gdzie jego poszczególne elementy zostały celowo luźno ze sobą spasowane, należy zacząć podejrzewać, iż gdzieś w układzie doszło do awarii. „Istnieją wprawdzie przypadki” – wyjaśnia Tomasz Ostrowski z Ucando.pl, sklepu internetowego posiadającego w swojej ofercie m. in. akcesoria samochodowe – „kiedy to standardowe silniki nowoczesnych aut poszczególnych modeli znane są z ogromnego apetytu na olej. Mimo to nawet wówczas zużycie na poziomie 1 litra na 1000 km powinno zakończyć się dokładnym przeglądem całego układu”.

Jeśli – jak twierdzą specjaliści – zużycie oleju silnikowego w całkowicie sprawnym aucie jest jedynie śladowe, to skąd w takim razie informacje zamieszczane w instrukcjach obsługi wielu samochodów, iż maksymalne zużycie oleju może osiągnąć nawet poziom 0,7 l? Otóż, zawdzięczamy to polityce sprzedaży wielkich koncernów i chęci uniknięcia wszelkich roszczeń związanych z nietrzymaniem podanych w instrukcji norm.

Poszukaj wycieku i sprawdź jakość oleju

Kiedy już zauważymy, że silnik naszego samochody zaczął nagle pobierać zwiększoną ilość oleju, w pierwszej kolejności powinniśmy poszukać przyczyny u samych siebie. Wpływ na pobór oleju może mieć bowiem zmiana stylu jazdy lub zmiana rodzaju tras, po których się regularnie poruszamy. Nie jest wszak żadną tajemnicą, że intensywna eksploatacja pojazdu wpływa na zwiększony pobór oleju silnikowego, zwłaszcza jeśli olej ten od dawna nie był wymieniany i posiada już mocno rozrzedzoną konsystencję.

Najczęstszą przyczyną zwiększonego poboru oleju jest wyciek. Może to być zarówno wyciek dający widoczny efekt (plama oleju pod samochodem), jak i wyciek dobrze ukryty. Ten drugi przypadek to np. wyciek spod uszczelniacza wału, kiedy to olej zbiera się w matach wygłuszających lub w osłonie silnika.

Zjawisko nagłego zwiększenia poboru oleju silnikowego pojawiające się tuż po jego wymianie wskazuje z kolei na dwie różne możliwości: błąd w montażu obudowy filtra lub zastosowanie niewłaściwego oleju. W pierwszym przypadku wystarczy jedynie odpowiednio dokręcić osłonę filtra, w drugim – wymienić ponownie olej i zapamiętać, że nowoczesne silniki wymagają oleju o ściśle dopasowanych do swoich potrzeb parametrach.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Polacy wolą kupować własne mieszkania, niż je wynajmować

  Niespełna 5 proc. Polaków wynajmuje mieszkanie na rynkowych zasadach. Ponad 80...

 • Rewolucja na rynku najmu

  Najemcy biur oczekują coraz nowocześniejszych koncepcji w wynajmie powierzchni....

 • Inwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze

  Z racji na niskie oprocentowanie lokat bankowych Polacy coraz częściej inwestują...

 • Wynajmujemy apartament na wakacje – na co zwrócić uwagę?

  Wielu z nas, wyjeżdżając na wakacje, poszukuje swobody i prywatności, a mniej...

 • Wynajmujący w najlepszych lokalizacjach handlowych dyktują warunki mniejszym sieciom sklepów

  W Polsce działa już ponad 400 centrów handlowych. Właściciele najatrakcyjniejszych...

 • Wrzesień przyniósł ożywienie na rynku najmu. Nowe przepisy zmieniły sytuację lokatorów

  Wrzesień to dla studentów ostatni dzwonek na znalezienie lokum przed rozpoczęciem...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.